PapagajBirodalom

Papagájok intelligenciateszten

Papagájok intelligenciateszten

Ha valakit madáragyúnak, madáreszűnek neveznek, az a szlengben sértésnek számít. Egy afrikai szürke papagáj, Griffin esete némileg új értelmezést ad ezeknek a fogalmaknak kimagasló madárintelligenciájának köszönhetően. Néhány kísérlet ugyanis bebizonyította, hogy ez a papagáj egy 5 éves emberét megközelítő szellemi képességekkel rendelkezik a kognitív feladatok megoldásának terén. Az eredmények nemcsak azt mutatják be, hogy nem az emberi faj az egyetlen, amely képes komplex következtetéseket levonni, de egy széles körben alkalmazott állatkísérleti teszt hibáira is rámutat.



A tanulmány Harvard Pszichológiai Tanszék kognitív pszichológiát kutató munkatársainak együttműködéséből származik, és Irene Pepperberg vezetése alatt jött létre. Módszerük az úgynevezett "két csésze teszt", mely során a jutalom két csésze egyikében van elrejtve, a tesztalanyoknak pedig megmutatják, hogy az egyik csésze üres, így a sikeres teszthez a kizárás kikövetkeztetése a megfelelő logikai eljárás - vagyis annak a felismerése, hogy ha a jutalom nincs ott az egyik csészében, akkor egész biztos ott lesz a másikban.



A kutatások Griffin kísérletein keresztül bebizonyították, hogy a 17 hónap körüli emberi csecsemőkön és más, emlős állatfajok egyedein kívül a szürke papagájok is képesek ezen összefüggés felismerésére. "Ez tényleg a logikáról szól" - mondta Pepperberg. A vadon élő papagájoknak nagy szükségük van ennek a logikai képességnek a csiszolására, amikor élelem után kutatnak. Ilyenkor megfigyelik, hogy fajtársaik illetve más állatok hol táplálkoznak és meggyőződnek róla, hogy van-e ott számukra is megfelelő élelem. De a tanulmány nem csak raar enged következtetni, hogy Griffin bizonyos értelemben épp annyira okos, mint 5 éves ember, de az megkérdőjelezi az eddig etalonnak számító két csészés teszt helyénvalóságát is. Pepperberg szerint ugyanis ezek az eredmények nem lehetnek 100%-ban mérvadók, be kell csatolni melléjük a a bonyolultabb három- és négycsésze feladatokat is.