PapagajBirodalom

Mozgás a szabadban

Mozgás a szabadban




Európába ezek a madarak már mind egy szálig fogságban kerültek be és ott is szaporodtak. De a szabad mozgás iránti vágyat ők is a génjeikben hordozzák. Ez a szabadság azonban komoly veszélyforrás lehet. A szobához, kalitkához szoktatott papagáj a szabad ég alatt kiszámíthatatlanul viselkedik, nem lehet előre tudni, hogyan reagál le dolgokat. Egy felbukkanó autó vagy egy másik háziállat annyira megrémítheti a megszokott környezete elvesztése miatt egyébként is stresszes papagájt, hogy az egyszercsak elrepül a gazdája kezéről, és talán soha többet nem lehet megtalálni. Ezek a madarak önmagukban életképtelenek, amelyik kiszakad a természetbe, az általában hamar elpusztul, hacsak valaki be nem fogja vagy valamilyen csoda folytán vissza nem kerül a gazdájához. De ezek a happyend-ek sajnos meglehetősen ritkák.



A nemkívánatos balesetek elkerülésére a megfelelő eszköz a madárhám. Ez tulajdonképpen az autóban utazó ember biztonsági övének madármegfelelője. Viselése a papagáj számára semmiféle kínt nem jelent. Szükséges hozzá egy betanítási idő, ami nem lesz egy élmény neki, de a kézhez szoktatott, nagytestű papagáj hamar megtanulja, hogy mi az, amitől valójában nem kell félnie. A papagájnevelés kulcsa mindig a pozitív hozzáállás és a helyes viselkedés jutalmazása, ami ebben az esetben azt jelenti, hogy ha sikerül feltenni a madárra a hámot, akkor jár neki egy falat a kedvenc eledeléből. Amikor már komfortosan lehet közlekedni vele és láthatóan nem ideges, akkor jöhet a legnagyobb jutalom, vagyis kivinni őt a szabadba. Nagyon lényeges a folyamatos szoktatás, egyedfüggő, hogy mennyi idő alatt szokja meg a madár az új viseletet.



Aki régebb óta tart papagáj, az megfelelően ismeri a testbeszédét, amivel reakcióinak nagy része felismerhető. Ebből lehet következtetni arra, hogy épp mennyire viseli meg őt a gyakorlás és a behámozás. A másik fontos paraméter az időzítés, szintén a gazdinak kell tudnia, hogy mik a madara aktív időszakai, amikor általában kedve van a játékra vagy a tanulásra. Pihenőidőben tilos bármilyen tanítással traktálni a papagájt, mert nem lesz sikeres.



Ha biztonsággal viseli a hámot, meg lehet próbálni kimenni vele a szabadba. Ajánlatos nyugodt, csendes helyen kezdeni, ahol nem éri őt stressz, ilyen lehet például egy hátsó udvar. Nagyon fontos a hám megfelelő rögzítése, ez történhet a gazdi kezére, vagy arra az ülőfára, ami a papagáj kedvence, mert ezen ülve is ki lehet őt vinni. A kintlétek idejét fokozatosan kell növelni, időt kell adni a papagájnak, hogy megtanulja kiélvezni a szabadságot. Magára hagyni, fához vagy kerti bútorhoz felügyelet nélkül kikötni nem szabad. Sok papagáj, főleg a nagyok, idővel elkezdik élvezni a szabadon mozgást és akár emberek közé is ki lehet vinni őket, vagy hosszabb sétákba is bele lehet vágni velük.