Ha már öregszik a papagáj
Az óriáspapagájok között nem ritka az 50 év feletti. Ez már igen jelentős életkor, ami azzal jár együtt, hogy a papagáj sérülékenyebb, ellenálló képessége csökken, és mivel kevésbé aktív, a túlzott fehérjebevitel kerülendő. Mindenképpen diétás etetést kell alkalmazni, melynek alapja a kalória- és fehérje-bevitel minimalizálása.
Ezt a legjobban zöldeleséggel lehet elérni, különféle növényi termésekkel és a hajtásokkal, nagyon kevés maggal és dióval. Még a pelleteket is minimálisan szabad csak adagolni, mert szója- vagy kukorica alapúak. Legideálisabb a jól eltalált vitamin / ásványi anyag / aminosav kiegészítők alkalmazása az étrendben, ebben a korban már a gyümölccsel is óvatosan kell bánni, mert sok kalóriát tartalmaz.
Minél többet repül a madár, annál kevésbé lesz hajlamos az öregkori betegségekre. Sajnos sok, fogságban tartott papagáj esetében ez a gyakori röptetés nem megoldható, nekik meg kell próbálni minél több mászási lehetőségről és tornáztatásról gondoskodni. A megfelelően nagy mennyiségű interakció és a rengeteg figyelem megóvja a madarat az unatkozástól, biztosítja a mentális egészségét és ezáltal hajlamosabb lesz a hosszabb életre.
Az idősebb papagájok szeme világát is fenyegeti néhány veszély. Leggyakoribb a szürkehályog, amely látványra úgy néz ki, mint egy fátyolos réteg a szem felett - tehát a jelenség nagyjából ugyan olyan, mint az ember vagy akár a kutya hasonló megbetegedése esetén. A szürkehályogot a szemész műtéti úton el tudja távolítani. A kövér madarak szemében fehér zsírréteg látható, de erről az állatorvosnak meg kell határoznia, hogy a foltokat nem gomba okozza-e, mert ez sem lehetetlen.
Ha a madár látása érezhetően csökkenni kezd, fontos, hogy a lakhelye berendezési tárgyain, az etetők és itatók helyén és helyzetén valamint a játékok elrendezésén ne módosítsunk semmit. A szem egészségének megőrzéséhez nagyon fontos a megfelelő mennyiségű természetes napfény, ami a téli hónapok idejére full spektrumú lámpa segítségével pótolható.