PapagajBirodalom

A fecskepapagáj megfigyelése

A fecskepapagáj megfigyelése

Szezonális vándorló, telente hosszú útra indul. Tasmania déli részén fészkel, és Ausztráliába költözik, ahol széles körben eloszlik az ausztrál szárazföld déli részén a téli időszakban.



Ez a tulajdonságuk a tudóstársadalom számára komoly kihívást jelent, különösen télen, amikor kiszámíthatatlanul szétszóródnak egy hatalmas területen, és nehezen lehet megtalálni őket, hogy megfigyelhetőek legyenek. Amerikából, Minnesotából jött a módszer, amit az ausztrál tudósok átvettek. Az USA-ban robotokkal követték a vizeket megszálló, ott tájidegennek számító pontyokat. Az ausztrál tudósok ugyanezt a módszert alkalmazták a fecskepapagájokra, csak mivel ők a levegőben dolgoznak, ezért a modern technológia légi kiadását alkalmazzák a gyors papagájok követéséhez. Ez a módszer még meglehetősen új, a rádiós követést ezelőtt nem tesztelték az élő madarak történő követésére, főleg az igencsak nehéz ausztrál terepen.



A Sydney-i Egyetem, az ausztrál Nemzeti Egyetem és a Sydney-i Műszaki Egyetem kutatói összeállítottak egy olyan tanulmány, amely validálja ezt a robotfelügyeleti módszert, és bizonyítja, hogy képes felvenni a versenyt az emberi megfigyelők képességeivel és eredményességével. A közzétett tanulmány szerint nyolc kísérletből hat esetében a megfigyelt madár becsült elhelyezkedése az igazi helyétől számított 50 méteren belül volt. A fennmaradó két vizsgálatban a célmadár mozgott, azaz épp repült, és a vizuális megerősítés elveszett.



Ez a tanulmány azt bizonyítja, hogy a drónok gyorsabban és könnyebben megtalálhatják a rádiócímkével ellátott papagájokat, mint az emberi nyomkövetők, továbbá a drónok lényegesen nagyobb kutatási területen találhatnak madarakat, mint a lassan, nehézkesen mozgó emberek. Ez a tanulmány rávilágít arra a gondolatra, hogy a vadvilág megismerése és megmentése érdekében a robotizált technika hatékonyan bevethető, messze beelőzve a humán képességeket egy nehéz terepen történő mozgás során. A módszer a későbbiekben kiterjeszthető lenne további veszélyeztetett fajok megsegítésére is.